close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 10 marca 2016

  Szczyt NATO został zadekretowany dwa lata temu w Newport. Szczyt musi odbyć się w Warszawie. Takie są decyzje NATO – tak sugestię dotyczącą odwołania szczytu ze względu na kontrowersje wokół stanu polskiej demokracji skomentował minister Witold Waszczykowski, który był dziś gościem „Salonu Politycznego Trójki”.

  Kwestie obecności sojuszników na flance wschodniej zostały praktycznie zdecydowane jeśli chodzi o kwestie polityczne i wojskowe. W tej chwili ustala się pewne szczegóły, mówimy o poziomie tej obecności, o obecności ewentualnych jednostek. Nie grożą nam międzynarodowe sankcje – podkreślił minister.


  Witold Waszczykowski odniósł się także do zbliżającego się terminu wydania opinii Komisji Weneckiej w sprawie reformy Trybunału Konstytucyjnego - Będziemy polemizować z opinią Komisji Weneckiej. Nasza odpowiedź (która dotarła wczoraj do KW) jest odpowiedzią polemiczną. Ostateczną decyzję o uwzględnieniu zaleceń Komisji Weneckiej minister uzależnił od jej ostatecznej treści.


  Szef polskiej dyplomacji zauważył, że w tej chwili mamy do czynienia z trzema płaszczyznami sporu na arenie międzynarodowej. Pierwszy dotyczy sporu kompetencyjnego między instytucjami europejskimi. Drugi odnosi się do tego, czy demokratycznie wybrane władze mają prawo ustanawiać normy prawne, czy też uprawnienie to należy osób znajdujących ponad prawem. Trzeci zaś obejmuje działania zmierzające do ukształtowania nowego ładu międzynarodowego w tej części Europy.


  W rozmowie z redaktor Beatą Michniewicz minister przypomniał, że nie można stosować żadnej przymusowej relokacji wobec migrantów mających przybyć do Polski.


  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: