close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 12 lutego 2016

  Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski spotkał się dziś w MSZ z Nilsem Raimondsem Muižnieksem - Komisarzem Praw Człowieka Rady Europy. W czwartek z komisarzem Nilsem Raimondsem Muižnieksem rozmawiał także podsekretarz stanu Aleksander Stępkowski. Komisarz Nils Raimonds Muižnieks w dniach 8-12 lutego przebywał z wizytą w Polsce.

  Wizyta okresowa jaką Komisarz Praw Człowieka standardowo składa we wszystkich państwach członkowskich Rady Europy ma na celu sprawdzenie aktualnego stanu przestrzegania praw człowieka w danym kraju. Podobne wizyty miały miejsce w Polsce w 2002 i 2006 r.

   

   

  W MSZ wręczony został  komisarzowi specjalnie sporządzony na jego przyjazd raport przedstawiający stan wykonania  rządowego "Programu na rzecz realizacji zaleceń sformułowanych przez Komisarza Praw Człowieka w Memorandum z 2007 r."  Podczas rozmów w MSZ w czwartek i piątek komisarz Muižnieks zwrócił uwagę na zintensyfikowanie działań Polski na rzecz wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz). W jego ocenie takie mechanizmy jak funkcjonująca w polskim parlamencie specjalna podkomisja sejmowa do spraw wykonywania wyroków ETPCz stawiają nasz kraj za wzór innym odwiedzanym przez niego państwom. Komisarz z uznaniem odniósł się również do prowadzonej przez Polskę polityki sąsiedzkiej, w szczególności do zaangażowania naszego kraju we wspieraniu Ukrainy.

   

  Szef polskiej dyplomacji zapewnił komisarza o woli polskiego rządu w kontynuowaniu dialogu z Komisarzem Praw Człowieka dla jak najlepszej realizacji standardów ochrony praw człowieka leżących u podstaw Rady Europy.

   

  W trakcie kilkudniowej wizyty w Polsce komisarz Nils Raimonds Muižnieks rozmawiał z najwyższymi przedstawicielami administracji rządowej, parlamentu i władzy sądowniczej – Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich i Rzecznikiem Praw Dziecka.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Fot. M.Jasiulewicz/MSZ
  Fot. M.Jasiulewicz/MSZ
  Fot. M.Jasiulewicz/MSZ
  Fot. M.Jasiulewicz/MSZ
  Fot. M.Jasiulewicz/MSZ
  Fot. K.Siemion-Bielska/MSZ
  Fot. K.Siemion-Bielska/MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: