close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 5 listopada 2013

  – Nasze spotkanie potwierdza dobre, strategiczne stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Polską. Przykładami tych więzi jest współpraca polityczna i wojskowa. Mamy także ważne interesy gospodarcze i prowadzimy dialog demokratyzacyjny. – powiedział minister Radosław Sikorski po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, który przybył do Polski z pierwszą wizytą dwustronną w tej części Europy po objęciu na początku tego roku stanowiska szefa dyplomacji amerykańskiej.

  Ministrowie rozmawiali o sytuacji w Syrii i na Bliskim Wschodzie, budowie tarczy antyrakietowej oraz o współpracy wojskowej, gospodarczej i wywiadowczej. Poruszyli także temat Partnerstwa Wschodniego w kontekście listopadowego szczytu w Wilnie.

   

  Szefowie dyplomacji Polski i USA zapowiedzieli bliższe konsultacje między polskimi i amerykańskimi służbami dotyczące zwalczania wspólnych zagrożeń. – Chcemy upewnić się, że w tej współpracy jest pełna szczerość, ale także, by nasi obywatele mieli rękojmię tego, że ich życie osobiste nie jest przedmiotem bezprawnego zainteresowania – podkreślił minister Sikorski. Ministrowie rozmawiali także o sytuacji w Syrii i możliwościach pokojowego rozwiązania krwawej wojny domowej w tym kraju. – Polska popierała zniszczenie syryjskiego arsenału chemicznego wtedy, gdy to wydawało się bardzo mało prawdopodobne, a dziś jest rzeczywistością. Tak samo popieramy rozmowy polityczne, bo uważamy, że to ostatnia szansa dla Syrii – powiedział minister Sikorski, przypominając swoje osobiste zaangażowanie w inicjatywę rozwiązania problemu syryjskiej broni masowej zagłady.

   

  Sekretarz Kerry wyraził amerykańskie poparcie dla inicjatywy Partnerstwa Wschodniego oraz procesu zbliżenia z Unią Europejską wschodnich sąsiadów UE. Minister Sikorski poinformował o polskich staraniach na rzecz podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE przez Ukrainę oraz parafowania takich samych umów przez Mołdawię i Gruzję podczas szczytu partnerstwa w Wilnie pod koniec listopada.

   

   

  W rozmowach została także poruszona polsko-amerykańska współpraca militarna oraz kooperacja w ramach NATO, w kontekście przyszłorocznego szczytu sojuszu w Londynie. Szefowie dyplomacji poruszyli również kwestię zaangażowania społeczności międzynarodowej w Afganistanie po 2014 r. Mówiąc o bliskiej współpracy polskich i amerykańskich żołnierzy służących wspólnie w ramach misji ISAF, minister Sikorski przywołał postać sierżanta Michaela H. Ollisa, który podczas sierpniowego ataku na polską bazę w Ghazni poświęcił swoje życie, aby uratować polskiego towarzysza broni. – Myślę, że nie ma bardziej wymownego przykładu polsko-amerykańskiego braterstwa broni – zwrócił uwagę Radosław Sikorski.

   

  O bliskiej współpracy w polityce bezpieczeństwa mówił także John Kerry. – W ciągu niespełna 25 lat od przywrócenia demokracji, naród polski przekształcił swój kraj w potęgę gospodarczą i w dziedzinie bezpieczeństwa. Wpływ Polski odczuwa się na obszarze całej społeczności transatlantyckie  – powiedział sekretarz Kerry. Minister Sikorski został zapewniony przez swego gościa, że plany budowy elementów systemu antyrakietowego w Polsce są aktualne. – W okolicach 2018 r. będzie w Polsce działała tarcza. – sekretarz Kerry potwierdził wcześniejsze amerykańskie deklaracje z tej sprawie.

   

   

  Szefowie dyplomacji Polski i USA rozmawiali także o irańskim programie nuklearnym, zaangażowaniu USA w rozwiązanie konfliktu między Izraelem, a Palestyńczykami i polsko-amerykańskich działaniach na rzecz demokratyzacji. Przedmiotem rozmowy były też potencjalne korzyści związane z negocjowaną przez USA i UE umową o wolnym handlu (TTIP). Minister Sikorski podziękował również za symboliczny gest sekretarza Kerry’ego, który po przylocie do Polski złożył kwiaty na grobie premiera Tadeusza Mazowieckiego.

   

  Marcin Wojciechowski

  Rzecznik Prasowy MSZ


   

  Zobacz również galerię zdjęć ze spotkania w zakładce Fotogaleria i multimedia 


   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: