close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć
 • WIADOMOŚCI

 • 17 marca 2016

  Podpisanie Porozumienia w sprawie konsultacji i współpracy resortów spraw zagranicznych było jednym z głównych punktów czwartkowego spotkania szefów dyplomacji Polski i Sudanu.

  W trakcie rozmowy ministrowie Witold Waszczykowski i Ibrahim Ghandour zgodzili się co do potrzeby dalszego rozwoju współpracy gospodarczej między Polską a Sudanem, zwłaszcza w takich dziedzinach jak rolnictwo, przetwórstwo spożywcze, górnictwo minerałów, energetyka, inwestycje infrastrukturalne. Uzgodniono również proces dalszego wzmacniania obecności dyplomatycznej Polski w Chartumie i Sudanu w Warszawie.

   

   

  Odnosząc się do sytuacji wewnętrznej w Sudanie ministrowie wyrazili nadzieję na powodzenie Dialogu Narodowego oraz kontynuację procesu politycznego, któremu towarzyszyć winno zawieszenie broni. Podczas spotkania omówiono ponadto sytuację polityczną i bezpieczeństwa w Rogu Afryki, w Libii oraz regionie Morza Czerwonego, a także konflikt w Syrii i na Ukrainie. Rozmowy poświęcono również migracji oraz procesowi chartumskiemu. Minister Ghandour zwrócił uwagę na gotowość Sudanu do współpracy w obszarze przeciwdziałania nielegalnej migracji, przemytowi i handlowi ludźmi, a także wzmacniania sudańskich zdolności do przyjmowania uchodźców. – Polska i Europa  są gotowe do wsparcia  działań służących rozwiązywaniu problemów międzynarodowych, w tym zjawiska nielegalnej migracji  – podkreślił minister Witold Waszczykowski.

  W ramach wizyty w Polsce szef sudańskiej dyplomacji spotka się z ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, podsekretarzami stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwie Rozwoju i Ministerstwie Obrony Narodowej oraz z szefem Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: