close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 17 września 2013

  - MSZ będzie popierał podpisanie umowy o wolnym handlu pomiędzy UE i USA ze względów politycznych i geostrategicznych - podkreślił minister Radosław Sikorski w czasie wtorkowego spotkania z przedstawicielami Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej. Wraz z wiceminister Beatą Stelmach rozmawiali z przedstawicielami świata biznesu o polsko-amerykańskich relacjach gospodarczych.

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych aktywnie promuje podpisanie umowy o transatlantyckim partnerstwie handlowym i inwestycyjnym (Transatlantic Trade and Investment Partnership, TTIP), o czym przypomniał minister Sikorski w czasie wtorkowego spotkania.

  - W interesie Polski jest jak najszybsze podpisanie umowy. Zyskają na tym wszystkie zainteresowane strony – USA, UE, ale przede wszystkim polskie przedsiębiorstwa, które już w tej chwili są bardzo konkurencyjne, zwłaszcza pod względem cen produktów - dodała wiceminister Beata Stelmach. W ocenie wiceminister podpisanie umowy może być okazją do zacieśnienia relacji gospodarczych między Polską a USA. Minister Sikorski dodał, że korzyścią odczuwalną przez wszystkich Polaków, byłby m.in. eksport gazu LNG z USA do Europy.

   

  W październiku z inicjatywy MSZ zorganizowane zostanie seminarium z udziałem przedstawicieli polskich przedsiębiorstw, które poświęcone będzie m.in. negocjowanej umowie pomiędzy UE a Stanami Zjednoczonymi. Strefa wolnego handlu, która powstałaby po podpisaniu umowy objęłaby około 40 proc. światowej produkcji i 30 proc. światowych obrotów handlowych.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: