close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 9 sierpnia 2017

  - Trzeba w tej chwili zdwoić siły, aby rozprawić się z Państwem Islamskim, ale jednocześnie trzeba na terenie Europy prowadzić dyskusję z wszystkimi tymi instytucjami, które wspierają ruchy muzułmańskie – powiedział szef polskiej dyplomacji poproszony o komentarz w sprawie ataku na francuskich żołnierzy na przedmieściach Paryża.

   

   

  Minister Waszczykowski przypomniał, że od początku wojny z terroryzmem tylko na terenie Francji w wyniku zamachów życie straciło 239 osób, co szef MSZ ocenił jako tragiczny bilans. Jednocześnie wyraził opinię, że bardzo trudno będzie Francuzom rozwiązać tę kwestię, biorąc pod uwagę wielomilionową diasporę muzułmańską w tym kraju. – To nie są idee, które rodzą się na ulicy. To są idee, które się nabywa, których się uczy – podkreślił. Szef MSZ wyraził przekonanie, iż poza walką z Państwem Islamskim poza granicami Europy konieczna jest współpraca ze środowiskami i instytucjami takimi jak szkoły koraniczne czy stowarzyszenia, które wychowują członków społeczności muzułmańskiej.
   
  Pytany o kwestię reparacji wojennych minister podkreślił, iż są to kwestie nie tylko prawne, ale również polityczne, które wymagają spokojnego rozważenia w zaciszu politycznym. – Sprawa jest trudna. Wynika z faktu, iż przez wiele dziesięcioleci mieliśmy olbrzymie zaniedbania – ocenił szef polskiej dyplomacji. Jednocześnie zauważył, że aby podjąć dyskusję w tym temacie, konieczny jest konsensus w kraju.
   
  Odnosząc się z kolei do zarzutów Komisji Europejskiej w kwestii praworządności w Polsce minister Waszczykowski ocenił, że polityka instytucji europejskich w stosunku do naszego kraju to efekt braku zgody na rozwiązania proponowane przez Polskę w takich kwestiach jak wspólny rynek czy polityka energetyczna. – Polska jako duża gospodarka, jako duży kraj europejski, ma jasno zdefiniowane cele i strategie w Unii Europejskiej – podkreślił.

   

   

  Źródło: TVP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: