close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 13 czerwca 2014

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych wraz z 34 innymi instytucjami bierze udział w akcji poradnikowej mówiącej o czym należy pamiętać wybierając się na urlop.

  Zbliża się sezon urlopowy. Coraz więcej z nas spędza urlopy za granicą. Coraz częściej wybieramy też wyjazdy niezorganizowane. Mimo, że najczęściej urlopy zagraniczne są wspaniałą przygodą, to zwiększają się również zagrożenia, które możemy napotkać w nowych miejscach. Różne wypadki losowe to też szczególne wyzwania dla pracy polskich konsulów.

   

  Zależy nam, żeby wszyscy podróżujący czuli się za granicą bezpiecznie – nie tylko dzięki sprawnie funkcjonującej służbie konsularnej, ale również dzięki posiadanej przez podróżujących wiedzy i świadomości własnego bezpieczeństwa.

   

  Udany wyjazd za granicę w dużej mierze zależy od naszego przygotowania i świadomości zagrożeń.

   

  Przed każdym wyjazdem za granicę – samodzielnie czy w grupach zorganizowanych, na wakacje czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie dobre wspomnienia.

   

  Cztery kroki, do których podjęcia namawiamy przed wyjazdem, wydają się proste i nie są czasochłonne:

   

  Po pierwsze, upewnijmy się, że posiadamy odpowiednie ubezpieczenie, po drugie, że zgromadziliśmy wystarczająco dużo informacji o miejscu docelowym podróży, a zwłaszcza czy jesteśmy świadomi ewentualnych utrudnień i sytuacji bezpieczeństwa. Po trzecie i po czwarte, warto pamiętać, aby nie tylko rodzina i znajomi, ale także konsul wiedział, gdzie za granicą przebywają polscy obywatele.

   

  W tym celu polecamy narzędzia internetowe, które umożliwią każdemu należyte przygotowanie się do wyjazdu za granicę:

   

  Te proste i łatwo dostępne narzędzia są źródłem wartościowych informacji, dzięki którym przebywając za granicą nie będziemy mieli wątpliwości, jak się zachować czy do kogo zwrócić się o pomoc.

   

  Akcja „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?”

   

  Na swoich stronach internetowych 35 instytucji wspólnie informuje m.in. o bezpieczeństwie, prawach i obowiązkach ważnych do zapamiętania przed długim urlopem wypoczynkowym. Dzięki wspólnej akcji wszystkich uczestników projektu znajdzie potrzebne informacje, o których nie można zapomnieć przed wakacjami.

   

  W akcji biorą także udział Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Gorzów Wielkopolski, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Warszawa, Wrocław, Szczecin

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: