close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 10 listopada 2017

  – Doceniamy współpracę z Urugwajem na forach wielostronnych i liczymy na jej dalszą dobrą kontynuację – mówił wiceminister Marek Magierowski podczas spotkania z wiceministrem spraw zagranicznych Urugwaju Arielem Bergamino.

   

  Wiceszef polskiej dyplomacji podkreślił jednocześnie, że Polska ma nadzieję na efektywną współpracę z Urugwajem w czasie swojej kadencji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. – Jesteśmy szczególnie zainteresowani doświadczeniami Urugwaju z okresu jego członkostwa w Radzie, które kończy się w bieżącym roku – dodał wiceminister. W trakcie konsultacji politycznych w Montevideo wiceministrowie Magierowski i Bergamino omówili również zagadnienia dotyczące współpracy gospodarczej. Dyplomaci zgodzili się, że aktualny wymiar współpracy gospodarczej nie odpowiada istniejącemu potencjałowi, a za najbardziej perspektywiczne obszary realizacji wspólnych projektów i wymiany doświadczeń uznali sektor infrastruktury i energetyki odnawialnej. Rozmówcy podkreślili ponadto zbieżność poglądów na szereg współczesnych problemów globalnych.


  Podczas spotkania w ministerstwie gospodarki i finansów strony podkreśliły znaczenie wzajemnego uświadamiania przedsiębiorców o możliwościach współpracy oferowanych przez oba kraje, m.in. poprzez organizację seminariów i misji gospodarczych. Wiceminister Magierowski podkreślił, że „o zainteresowaniu polskiego biznesu miejscowym rynkiem świadczy na przykład współpraca z urugwajskimi firmami w zakresie dostaw światłowodów”. W Urugwaju wiceministrowi Magierowskiemu towarzyszyli polscy przedsiębiorcy i przedstawiciele władz samorządowych. W trakcie jednodniowego pobytu w Montevideo wiceminister spotkał się również z miejscową Polonią.


  Stosunki dyplomatyczne między Polską i Urugwajem zostały nawiązane w 1920 r., dwa lata po odrodzeniu Państwa Polskiego. Konsultacje polityczne między ministerstwami spraw zagranicznych odbyły się po raz piąty. Urugwaj jest bardzo stabilnym politycznie i gospodarczo państwem w regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów, w Montevideo znajduje się m.in. siedziba Mercosur.

   
  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: