close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 10 listopada 2017

  - Mam nadzieję, że dzisiejsze, pierwsze konsultacje na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych z Bahrajnem zapoczątkują regularną i owocną współpracę - podkreśliła wiceminister Joanna Wronecka, witając w Warszawie Szejka Abdullaha Al Khalifa, wiceministra spraw zagranicznych Królestwa Bahrajnu.

   

  - Nasze państwa łączy wspólne zaangażowanie w walkę z terroryzmem i radykalnymi ugrupowaniami – zaznaczyła wiceszefowa polskiej dyplomacji. Konsultacje polityczne wiceminister spraw zagranicznych Joanny Wroneckiej z Bahrajnem wpisują się w szerszy intensywny dialog z państwami Bliskiego Wschodu w związku z objęciem przez Polskę od 1 stycznia 2018 roku niestałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

   

  Wiceminister spraw zagranicznych Bahrajnu Abdullah Al-Khalifa przebywa z wizytą w Warszawie w dniach 9-12 listopada. Program wizyty obejmuje także wystąpienie na seminarium organizowanym przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych nt. bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, spotkanie z Wicemarszałkiem Sejmu RP Ryszardem Terleckim oraz udział w uroczystościach z okazji Święta 11 listopada na Placu Piłsudskiego i w Pałacu Prezydenckim.

   

   

  Polska świadczy także pomoc humanitarną dla państw regionu dotkniętych konfliktem w Syrii, promując jednocześnie pogłębienie relacji między państwami Zatoki a Unią Europejską i NATO (Bahrajn, obok Kuwejtu, Kataru oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich, należy do Stambulskiej Inicjatywy Współpracy).

   

  Polska uznała Bahrajn z chwilą proklamowania jego niepodległości w 1971 r. i poparła kandydaturę tego kraju do ONZ. Dwadzieścia lat później ustanowiono stosunki dyplomatyczne. Zaangażowanie polskich Sił Zbrojnych w regionie Bliskiego Wschodu w związku z udziałem w operacji Inherent Resolve w ramach Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim spowodowało dynamiczny rozwój relacji z państwami regionu nie tylko w wymiarze politycznym i bezpieczeństwa, ale także gospodarczym.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: