close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 25 lutego 2016

  Dzięki zaangażowaniu MSZ działalność polskiej szkoły w Krasławiu na Łotwie będzie utrzymana. Resort przekaże brakujące środki na finansowanie dla polskiej placówki.

  Rada Powiatu Krasław, kierując się względami ekonomicznymi, podjęła 28 stycznia br. decyzję o zamknięciu czterech szkół w powiecie, w tym szkoły polskiej. Szkoła od lat boryka się z malejącą liczbą dzieci, co powodowało rosnące koszty jej utrzymania dla samorządu lokalnego.

   

  W wyniku intensywnych starań polskich dyplomatów 24 lutego br. ambasador RP na Łotwie Ewa Dębska i Przewodniczący Rady Powiatu Krasław Gunars Upenieks podpisali porozumienie o współpracy na rzecz funkcjonowania i rozwoju Szkoły Polskiej im. hr. Platerów w Krasławiu.

   

   

   

   

  Na podstawie porozumienia Rada Powiatu Krasław 25 lutego przyjęła jednogłośnie uchwałę o anulowaniu wcześniejszej decyzji ze stycznia w sprawie likwidacji polskiej szkoły. Zapewnione przez stronę polską finansowanie zapewni funkcjonowanie szkoły w dotychczasowej formie prawno-instytucjonalnej do końca roku szkolnego 2016/2017.

   

  Działania Ministerstwa Spraw Zagranicznych potwierdzają, jak ważna dla polskiego rządu jest Polonia i Polacy mieszkający za granicą. Ministerstwo szczególną wagę przywiązuje do nauczania języka polskiego i w języku polskim w środowiskach polskich za granicą oraz utrzymania związków z krajem ojczystym.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: