close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 26 lutego 2016

  Wiceszefowa polskiej dyplomacji Joanna Wronecka wzięła udział w uroczystych obchodach 50. rocznicy powstania Programu Narodów Zjednoczonych na rzecz Rozwoju (UNDP, United Nations Development Programme) w Nowym Jorku.

  Na obchodach obecnych było ponad 75 delegacji na szczeblu ministerialnym. Wiceminister Joanna Wronecka wzięła udział w panelowej dyskusji na temat zapobiegania konfliktom i budowania pokojowych społeczeństw. Wiceminister mówiła o potrzebie zwiększenia roli kobiet w przeciwdziałaniu sytuacjom konfliktowym, a także w negocjacjach porozumień pokojowych. – Potrzebujemy więcej kobiet zaangażowanych w działalność Narodów Zjednoczonych w dziedzinie pokoju i bezpieczeństwa – podkreśliła wiceminister. Dyskusja podczas posiedzenia plenarnego koncentrowała się zarówno na dotychczasowych osiągnięciach, jak i wyzwaniach dla UNDP. Jedną z najważniejszych omawianych kwestii była rola UNDP we wspieraniu państw we wdrażaniu nowej zrównoważonej agendy rozwojowej Narodów Zjednoczonych 2030.

   

   

   

  W nowym Jorku wiceminister Joanna Wronecka spotkała się z wyższymi funkcjonariuszami ONZ, w tym z szefową UNDP Helen Clark, zastępcą Sekretarza Generalnego ds. Humanitarnych Stephenem O’Brienem oraz Richardem Wrightem, dyrektorem nowojorskiego Biura Agendy NZ ds. zapewnienia pomocy uchodźcom palestyńskim. Wiceminister odbyła również liczne spotkania dwustronne z przedstawicielami krajów afrykańskich i bliskowschodnich, a także uczestniczyła w wielostronnym spotkaniu z dyplomatami państw-członków Ligi Państw Arabskich. Pobyt w Nowym Jorku był  także okazją do promocji kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa na kadencję 2018-2019.

   

  UNDP działa w blisko 170 państwach świata i terytoriach przede wszystkim na rzecz eliminacji biedy, zmniejszenia nierówności społecznych. Intensywnie angażuje się w realizację Agendy rozwojowej 2030.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: