close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 17 lutego 2016

  Spotkaniem z przedstawicielami amerykańskich think-tanków oraz waszyngtońską Polonią minister rozpoczął dwudniową wizytę w Stanach Zjednoczonych.

  Tematami spotkania z przedstawicielami prestiżowych think-tanków Atlantic Council, Brookings, McCain Institute oraz CSIS była kwestia bezpieczeństwa w Europie, szczególnie na wschodniej flance NATO w kontekście  przygotowań do lipcowego szczytu Sojuszu w Warszawie, a także m.in. kryzys na Ukrainie oraz zagrożenie ze strony tzw. Państwa Islamskiego. -Liczymy na to, że decyzje podjęte na lipcowym szczycie NATO doprowadzą do zwiększenia bezpieczeństwa na wschodniej flance, ale również na terenie całej wspólnoty euroatlantyckiej. Słabość prowokuje agresję- podkreślił minister. Dyskusja dotyczyła również relacji USA-Rosja, w tym także w kontekście sytuacji na Bliskim Wschodzie.

   

   

  W siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej minister Waszczykowski spotkał się z przedstawicielami organizacji polonijnych, w tym m.in. z gen. Edwardem Rownym i seniorem Polonii w USA Władysławem Zachariasiewiczem. Spotkanie było okazją do omówienia współpracy z Polonią oraz działalności Polonii i Polaków za granicą na rzecz promocji interesów kraju. Rozmawiano również o możliwościach zwiększenia poziomu współpracy gospodarczej między Polską a USA, jak również kwestii wiz. Minister Waszczykowski odwiedził izbę pamięci Jana Karskiego, znajdującą się w siedzibie Fundacji.

   

  W środę minister Witold Waszczykowski spotka się z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym oraz doradcą Prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  fot. M. Stefański
  fot. M. Stefański
  fot. M. Stefański
  fot. M. Stefański
  fot. M. Stefański
  fot. M. Stefański

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: