close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć
 • WIADOMOŚCI

 • 17 lutego 2016

  Spotkaniem z przedstawicielami amerykańskich think-tanków oraz waszyngtońską Polonią minister rozpoczął dwudniową wizytę w Stanach Zjednoczonych.

  Tematami spotkania z przedstawicielami prestiżowych think-tanków Atlantic Council, Brookings, McCain Institute oraz CSIS była kwestia bezpieczeństwa w Europie, szczególnie na wschodniej flance NATO w kontekście  przygotowań do lipcowego szczytu Sojuszu w Warszawie, a także m.in. kryzys na Ukrainie oraz zagrożenie ze strony tzw. Państwa Islamskiego. -Liczymy na to, że decyzje podjęte na lipcowym szczycie NATO doprowadzą do zwiększenia bezpieczeństwa na wschodniej flance, ale również na terenie całej wspólnoty euroatlantyckiej. Słabość prowokuje agresję- podkreślił minister. Dyskusja dotyczyła również relacji USA-Rosja, w tym także w kontekście sytuacji na Bliskim Wschodzie.

   

   

  W siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej minister Waszczykowski spotkał się z przedstawicielami organizacji polonijnych, w tym m.in. z gen. Edwardem Rownym i seniorem Polonii w USA Władysławem Zachariasiewiczem. Spotkanie było okazją do omówienia współpracy z Polonią oraz działalności Polonii i Polaków za granicą na rzecz promocji interesów kraju. Rozmawiano również o możliwościach zwiększenia poziomu współpracy gospodarczej między Polską a USA, jak również kwestii wiz. Minister Waszczykowski odwiedził izbę pamięci Jana Karskiego, znajdującą się w siedzibie Fundacji.

   

  W środę minister Witold Waszczykowski spotka się z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym oraz doradcą Prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Susan Rice.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: