close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 14 czerwca 2017

  Wyrażamy zaniepokojenie w związku z reakcją rosyjskich władz na pokojowe demonstracje zorganizowane 12 czerwca br., z okazji Dnia Rosji, w wielu miastach.

  Użycie siły wobec osób wyrażających swoje poglądy w sposób pokojowy i na podstawie konstytucyjnych praw, jak również policyjne zatrzymania i aresztowanie ponad tysiąca osób, w tym młodzieży szkolnej, oceniamy jako nieuzasadnione i podważające przyjęte przez Federację Rosyjską międzynarodowe zobowiązania w sferze ochrony praw człowieka do wyrażania własnych poglądów, w tym do krytyki władz. 

   

  W wielu rosyjskich miastach odnotowano również zatrzymania dziennikarzy relacjonujących przebieg demonstracji, co uniemożliwiło wykonywanie zawodu dziennikarskiego i świadczy o stosowaniu represji wobec przedstawicieli wolnej rosyjskiej prasy.

   

  Przyłączamy się do opinii społeczności międzynarodowej podkreślającej, iż prawo do zgromadzenia i wolności wypowiedzi stanowią jedne z podstawowych zasad, na których jest oparta konstytucja Federacji Rosyjskiej.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: