close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 9 grudnia 2013

  Dziś w godzinach przedpołudniowych doszło do rozmowy telefonicznej wysokiej przedstawiciel ds. stosunków zewnętrznych UE i polityki bezpieczeństwa Catherine Ashton z ministrem Radosławem Sikorskim. Tematem rozmowy był rozwój wydarzeń na Ukrainie.

  Do rozmowy doszło z inicjatywy Wysokiej Przedstawiciel. Lady Ashton poinformowała o planach swojej wizyty w Kijowie w najbliższym czasie w kontekście niedzielnej rozmowy przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso z prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

   

  Lady Ashton i minister Sikorski położyli nacisk na konieczność poszukiwania pokojowego rozwiązania konfliktu i rozmów między władzą a opozycją. Opowiedzieli się zdecydowanie przeciwko rozwiązaniom siłowym. Lady Ashton poinformowała o gotowości przedstawienia władzom w Kijowie propozycji unijnej mediacji w rozwiązaniu obecnego konfliktu.

   

  Rozmówcy przypomnieli, że unijna oferta zawarcia umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą pozostaje wciąż aktualna, tak samo jak możliwość negocjacji warunków jej implementacji. Minister Sikorski poinformował o swoich rozmowach przeprowadzonych w czwartek w Kijowie z przedstawicielami ukraińskich władz i opozycji oraz możliwych scenariuszach pokojowego rozwiązania konfliktu.

   

  Minister Sikorski oraz Lady Ashton zadeklarowali, że pozostaną w stałym kontakcie na rzecz wsparcia pokojowego rozwiązania sytuacji na Ukrainie.

   

  Marcin Wojciechowski

  Rzecznik Prasowy MSZ

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: