close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 10 lutego 2016

  Wizyta Komisji Weneckiej w kraju, polscy sojusznicy w Europie oraz relacje z Rosją były głównymi tematami rozmowy w środę ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego w programie Fakty po Faktach TVN24.

   -Jestem spokojny o opinie Komisji Weneckiej. Polski rząd na pewno weźmie ją pod uwagę – powiedział szef polskiej dyplomacji odnosząc się do wizyty przedstawicieli Komisji Weneckiej w Polsce. Jak przypomniał minister Waszczykowski „Komisja Wenecka nie jest instytucją, a grupą ekspertów Rady Europy, która sporządza raporty najczęściej mające miękki charakter.”  Minister dodał także, że obecny spór wokół Trybunału Konstytucyjnego powinien zostać rozwiązany przede wszystkim na drodze rozmów politycznych.

   

   

  Odnosząc się do pytania o polskich sojuszników na świecie minister Waszczykowski zaznaczył, że dyplomacja jest grą na "wielu fortepianach" i w tym kontekście „wiele instytucji i państw jest naszymi sojusznikami”. –Obecnie prerogatywą rządu jest zapewnienie bezpieczeństwa kraju i podniesienie go do poziomu Europy Zachodniej – ocenił minister. Zdaniem szefa MSZ wszystkie państwa powinny być równo traktowane. -Możemy stanowić w ramach UE i NATO wspólne lobby nacisku, by nasze kraje były przez innych dostrzegane - dodał.

   

   W rozmowie minister pytany był również o stosunki z Rosją. -Rosja na pewno nie jest naszym nieprzyjacielem, ale mamy problem z zarządzającymi tym państwem- podkreślił Witold Waszczykowski. Minister podkreślił, że Polska jasno i dobitnie przedstawia stanowisko w sprawie zwrotu wraku samolotu TU-154.

   

  Na koniec minister pytany był także o to czy będziemy interweniować w sprawie satyry na Polskę, jaka pojawiła się podczas karnawałowej parady w niemieckim Duesseldorfie. -Za dwa dni będę w Monachium, gdzie spotkam się z szefem niemieckiego MSZ i na pewno ten temat poruszę – dodał minister. Zdaniem ministra Waszczykowskiego można „wzruszyć ramionami” tłumacząc takie zachowanie wolnością ekspresji, ale spirala takich sytuacji może doprowadzić do „wzajemnego obwiniana się oraz międzynarodowego hejtu”. -Chcę porozmawiać uczciwie, aby ten proces zahamować, póki to jest początek – zakończył minister Waszczykowski.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: