close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 12 lutego 2016

  Rok temu USA powołały Globalną Koalicje do walki z tzw. Państwem Islamskim. Obecnie liczy ona 65 państw członkowskich. W ramach koalicji utworzonych zostało 5 grup roboczych: do spraw wojskowych, walki z finansowaniem Państwa Islamskiego, do spraw zagranicznych bojowników, do spraw walki i ideologią Państwa Islamskiego i do spraw wsparcia stabilizacyjnego.

  Polska w ubiegłym roku zadeklarowała swój udział w pracach Globalnej Koalicji. W jej ramach uczestniczyliśmy w szeregu działań o charakterze humanitarnym. Przekazaliśmy m.in. do Kurdystanu oraz do prowincji Najaf w Iraku wyposażenie dla szkół. Ufundowaliśmy stypendia dla studentów irackich w Polsce oraz zorganizowaliśmy 3 transporty z pomocą humanitarną. Ponadto szef MON 11 lutego br. potwierdził w Brukseli uczestnictwo Polski w działaniach Koalicji deklarując działania rozpoznawcze, szkoleniowe i humanitarne. Udział Polski w działaniach przeciwko Państwu Islamskiemu nie jest zatem sprawą ostatnich dni.

   

   

  Zdaniem MSZ stanowisko RP wobec międzynarodowego terroryzmu nie może być inne. Kraje południowej Europy to nasi sojusznicy w NATO. Oczekując wzmocnienia flanki wschodniej sojuszu, musimy pomagać sojusznikom zagrożonym na Południu Europy.

   

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: