close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 19 czerwca 2017

  O kluczowych elementach przygotowań do listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego rozmawiali w Luksemburgu szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego (PW).

   

  Minister Witold Waszczykowski zaznaczył, że podczas jesiennego spotkania Unia Europejska i kraje Partnerstwa Wschodniego muszą zachować najwyższy poziom jedności. W ocenie szefa polskiej dyplomacji Szczyt nie może ograniczać się tylko do przeglądu dotychczasowych działań, konieczne będzie wysłanie odpowiedniego sygnału, że UE pozostaje otwarta na zacieśnianie relacji ze swoimi sąsiadami. Szef MSZ przypomniał, że jeśli UE chce pełnić rolę głównego gracza, powinna stosować politykę otwartych drzwi wobec swoich sąsiadów i szanować różny poziom ambicji przy zachowaniu atrakcyjnej oferty współpracy dla wszystkich partnerów. – Język deklaracji ze szczytu PW nie może być mniej ambitny od języka uzgodnionego już w poprzednich deklaracjach. Uznanie europejskich aspiracji i stworzenie konkretnych bodźców do głębszej integracji jest konieczne – zaznaczył minister Waszczykowski.  


  W czasie spotkania podkreślono, że Partnerstwo Wschodnie może przynosić korzyści nie tylko obywatelom krajów członkowskich, ale też obywatelom państw członkowskich UE. W dyskusji wskazano na konieczność tworzenia niezależnych instytucji służących obywatelom, w tym poprzez reformę administracji publicznej, wzmocnienie bezpieczeństwa cywilnego czy rozwój odpowiedniej komunikacji strategicznej i przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym. Rozmawiano również o rozwijaniu relacji nie tylko w dziedzinie transportu i energii, ale też handlu, o mobilności obywateli i cyfryzacji. Zaznaczono jednocześnie, że rządzący w krajach PW powinni wzmocnić swoje zaangażowanie w reformy i współpracę z instytucjami UE.


  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: