close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 29 marca 2016

  Pytany o wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w USA w związku z waszyngtońskim szczytem nuklearnym minister Witold Waszczykowski w programie „Dziś Wieczorem” na antenie TVP Info przypomniał, że w szczycie po raz pierwszy będzie uczestniczył polski prezydent, choć to już czwarta taka konferencja.

   – Będą to dwa dni rozmów w różnych środowiskach – podkreślił minister – Będzie kurtuazyjne spotkanie z prezydentem Obamą, spotkania z kongresmenami, przedstawicielami think tanków, biznesu amerykańskiego.

   

   

  W kontekście wizyty minister mówił o relacjach Polski z USA. – W ciągu czterech miesięcy dwukrotnie miałem okazję rozmawiać z Johnem Kerrym i wieloma innymi wysokiego szczebla [amerykańskimi] politykami – przypomniał minister. – Stosunki polsko amerykańskie już nie mogą być intensywniejsze – ocenił dodając, że relacje te będą jeszcze lepsze, gdy Amerykanie zaczną budowę tarczy antyrakietowej. Minister wspomniał także o rozmowach strony polskiej z Amerykanami o zakupach uzbrojenia, o decyzjach NATOwskich, gospodarce, wskazując na intensywność kontaktów między naszymi krajami.
   
  Rozmowa w studiu poświęcona była także kryzysowi migracyjnemu w Europie. – Jeśli znajdą się uchodźcy, którzy udokumentują swoją tożsamość, będziemy rozpatrywać ich aplikacje o pozostanie w Polsce – mówił minister Witold Waszczykowski.
   
  Przestrzegamy Unię Europejską, że przymusowa relokacja jest rozwiązaniem jałowym, bo jeśli nawet ci ludzie przybędą do Polski, w Polsce zostaną zarejestrowani, to zgodnie z prawem europejskim są wolni i mogą zaraz znaleźć się w Austrii czy Szwecji – tłumaczył minister. Zwrócił jednocześnie uwagę, że choćby w mediach mylone są często dwie kategorie. – Mamy do czynienia z ogromną falą imigrantów, którzy nie kwalifikują się jako uchodźcy, i z małą grupą uchodźców.
   
  Nawiązując do ostatnich zamachów w Brukseli minister Witold Waszczykowski zaznaczył, że Polska solidaryzuje się z Belgami.
   
  Źródło: „Dziś wieczorem” TVP Info

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: