close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 25 marca 2016

  O stosunkach polsko-amerykańskich, roli Grupy Wyszehradzkiej, przyszłości Białorusi oraz o walce z terroryzmem w Europie mówił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w programie „Świat” na antenie TVN 24 Biznes i Świat.

  Pytany o relacje na linii Warszawa-Waszyngton szef polskiego MSZ podkreślił, że nie ma żadnego zagrożenia dla stosunków polsko-amerykańskich. – W ciągu czterech miesięcy spotkałem się dwukrotnie z Johnem Kerrym. Przyjął zaproszenie do Polski, najprawdopodobniej będzie w Polsce przed szczytem NATO. Spotkaliśmy się z sekretarzem handlu, przyjąłem delegacje, są umówione kolejne spotkania, prezydent Andrzej Duda udaje się do Waszyngtonu, negocjujemy poważne zakupy uzbrojenia – wyliczał minister zwracając uwagę na intensywne kontakty polsko-amerykańskie.

   

   

  Rozmowa poświęcona była także roli Grupy Wyszehradzkiej. Minister Waszczykowski zwrócił uwagę, że „wszystkie kraje naszego regionu są zjednoczone”, jeśli chodzi na przykład o koncepcję wzmocnienia wschodniej flanki NATO.  
   
  W wywiadzie nawiązano też do ostatnich zamachów terrorystycznych w Europie. Minister zaznaczył, że Polska myśli o współpracy z innymi krajami w dziedzinie bezpieczeństwa. – Na prośby Francji i Wielkiej Brytanii odpowiedzieliśmy pozytywnie, ale nie widać tej walki, determinacji, by zlikwidować Państwo Islamskie – ocenił minister.  – Państwo Islamskie walczące z szyitami realizuje pewne interesy tamtego regionu. Europa natomiast ciągle jest zainteresowana własnymi problemami i nie ma wielkiej akcji europejsko-amerykańskiej skierowanej przeciwko Państwu Islamskiemu. (...) Brakuje mi poważnej refleksji na ten temat, współpracy służb. To są służby francuskie, belgijskie, tureckie, które mają większe doświadczenie i tutaj brakuje koordynacji – powiedział także minister. – Nie ma lepszych specjalistów w walce z terroryzmem w Europie niż Francuzi. Świat demokratyczny, otwarty, będzie zawsze krok do tyłu za terrorystami, którzy nie mają skrupułów. Dyplomacja państwa niedemokratycznego może sobie pozwolić na więcej. Świat demokratyczny uważa, że nie wolno służbom specjalnym przekraczać prawa i to jest wykorzystywane przez terrorystów – argumentował Witold Waszczykowski. Jednocześnie szef MSZ zwrócił uwagę, że znaczna część społeczeństw muzułmańskich w świecie zachodnim nie integruje się.
   
  Mówimy emigrantom „nie” dlatego, że polski rynek nie dostarczy dla nich pracy. My możemy ich przenieść z obozu do obozu, ale gdy dostaną papiery, to wyjadą do Szwecji czy Niemiec. Chcemy powiedzieć otwarcie: to jest przedsięwzięcie, które będzie skazane na niepowodzenie, bo ci ludzie w Polsce nie zostaną – mówił minister dodając: wszędzie tam, gdzie są uchodźcy, który się kwalifikują, by aplikować o azyl polityczny, jesteśmy zobligowani, by taką aplikację rozpatrzyć.
   
  W programie minister został także zapytany o to, czy Polska popiera zniesienie wiz dla Turcji. – Chcemy, aby najpierw były ułatwienia wizowe dla np. Ukrainy, a potem dla Turcji. Ale nie będziemy blokować tego porozumienia – powiedział minister Waszczykowski.
   
  Mówiąc o przyszłości Białorusi, gdzie złożył wizytę w dniach 22-23 marca br., minister Witold Waszczykowski powiedział, że zależy nam na tym, by to państwo było niepodległe, demokratyczne, sprawnie zarządzane i stabilne gospodarczo.
   
  W programie minister zapowiedział także wizytę w Polsce w kwietniu br. sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjørna Jaglanda i pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa.
   
  Źródło: TVN 24 Biznes i Świat

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: