close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 17 marca 2016

  Polska polityka wobec kryzysu migracyjnego, interesy narodowe Polski oraz konieczność wzmocnienia wschodniej flanki NATO były tematami rozmowy ministra Witolda Waszczykowskiego z Judy Dempsey z think tanku Carnegie Europe.

  -Ponieważ EU skupiła się na sprawach wewnętrznych kryzysy te rozwijały się wokół Europy i stworzyły masową falę migrantów i uchodźców – powiedział minister Witold Waszczykowski komentując kwestię kryzysu migracyjnego. Zapytany o opór wobec przyjmowania imigrantów w Polsce minister Waszczykowski wskazał, że z powodu niższych świadczeń socjalnych w porównaniu z zachodnimi krajami Unii „migranci nie zostaną w Polsce, która jest w Strefie Schengen”. - Oni natychmiast udadzą się do Niemiec, Szwecji lub Austrii - powiedział szef polskiej dyplomacji.

  Minister Witold Waszczykowski doceniając solidarność Niemców, gdy Rosja nałożyła embargo na import polskiego mięsa w 2007 r., jednocześnie zaapelował o “trochę więcej wrażliwości ze strony Niemców”, by postrzegali wojska NATO na terytorium Polski nie jako czynnik konfrontacyjny wobec Rosji.

  Minister dodał, że samo członkostwo w Sojuszu nie wystarczy, by zapewnić bezpieczeństwo Polski. - Mamy agresywnego sąsiada, który otwarcie deklaruje, że chce kreślić na nowo mapę Europy. Nie chcemy czekać latami zanim będziemy poddani próbie. Chcemy być chronieni teraz - stwierdził minister Waszczykowski.  - Chcielibyśmy bardziej skoncentrować się na regionie. Nie po to, by stworzyć jakiś front przeciwko komukolwiek, ale raczej, jako pewne lobby w EU i chcemy, by NATO poświęcała więcej uwagi wrażliwości naszego regionu -  dodał.

   

  Cały wywiad jest dostępny online: http://carnegieeurope.eu/strategiceurope/?fa=63057

   

                                                                           Biuro Rzecznika Prasowego

                                                                     Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: