close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 21 marca 2016

  O współpracy regionalnej, relacjach polsko-niemieckich oraz wizycie na Białorusi mówił w programie „Gość Poranka” w TVP Info minister Witold Waszczykowski.

  – Europa rozwija się w taki sposób, że centrum integracji znajduje się w trójkącie Berlin-Paryż-Bruksela. Nie chcemy być tylko tranzytem ze Wschodu na Zachód. Chcemy, żeby nasz region był mocno zintegrowany, tak jak przed laty integrował się Benelux – mówił szef polskiej dyplomacji.

   

   

  Jak podkreślił minister Waszczykowski polska polityka zagraniczna jest polityką aktywną, szczególnie w regionie.  – Gdyby doszło na Zachodzie do załamania integracji europejskiej, np. w wyniku błędów z walutą euro, to nie chcielibyśmy być w rozbitym regionie. Dlatego integracja regionalna jest nam niezwykle potrzebna.

  -  Jutro jadę do Mińska na spotkanie z przywódcami białoruskimi i Polonią. Będzie to dwudniowa wizyta – dodał szef MSZ.

  Ostatnio o sprawy polskie upomnieli się Czesi i Węgrzy, ale też z drugiej części Europy Brytyjczycy, którzy uważali, że słowa Martina Schulza i publiczne zwracanie uwagi Polsce są niestosowne – mówił minister Waszczykowski zapytany o to na czyje wsparcie w Europie może liczyć Polska  – W wielu przypadkach liczymy także na Niemców, z którymi jesteśmy połączeni bardzo mocno gospodarczo – powiedział szef polskiej dyplomacji. – Relacje polsko-niemieckie daleko przewyższają relacje w dziedzinie gospodarczej niemiecko-rosyjskie. Z Niemcami łączy nasz 90 mld euro obrotów rocznie – pokreślił minister.

  Źródło: TVP Info

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: