close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 2 marca 2016

  – Mówiąc o kryzysie migracyjnym, szczególnie ważne jest wspólne działanie na rzecz rozwiązania problemu u jego źródła, a zatem doprowadzenie do zakończenia konfliktów w Syrii, Iraku oraz doprowadzenie do stabilizacji sytuacji w Libii i Rogu Afryki – mówi szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski w wywiadzie udzielonym jednemu z dwóch najważniejszych włoskich dzienników.

  W tych działaniach Polska jest solidarnym partnerem UE – zapewnia minister Witold Waszczykowski ustosunkowując się do zarzutów o brak solidarności naszego kraju stawianych przez premiera Renziego i innych liderów europejskich. – W grudniu rozpoczęliśmy procedurę relokacji uchodźców z Grecji i Włoch. Inicjujemy też programy humanitarne z Niemcami oraz z Grupą Wyszehradzką – doprecyzowuje szef polskiej dyplomacji na łamach „La Repubblica”. – Pamiętajcie, że dla naszego kraju ważna jest także sytuacja na Wschodzie naszego kontynentu. Od 2014 r. około 1 milion Ukraińców otrzymało możliwość godnego życia w Polsce. Dlatego za niesprawiedliwe uważam zarzucanie Polsce braku solidarności – dodaje minister i ocenia, że ten, kto łączy przyznawanie Polsce funduszy europejskich ze stanowiskiem naszego kraju w sprawie imigrantów, popełnia błąd.

   

  Zapytany o to, co sądzi o propozycji włoskiego premiera Renziego, by obciąć fundusze krajom, które nie wykażą solidarności w kwestii imigrantów, zważywszy, że część swojego wzrostu gospodarczego Polska zawdzięcza właśnie funduszom UE, minister podkreśla, że fundusze nie powinny stać się kartą przetargową w kryzysie migracyjnym. Groźba zawieszenia ich jest nieuzasadniona z prawnego, historycznego i politycznego punktu widzenia. Solidarność dotyczy wszystkich aspektów członkostwa w Unii Europejskiej. Wsparcie dla Polski także w postaci funduszy było przedmiotem negocjacji przy ustalaniu warunków członkostwa naszego kraju w Unii. – Wierzę, że rozwiązanie problemu migracyjnego możliwe jest w drodze konstruktywnej dyskusji i wzajemnego poszanowania wartości  – podkreśla minister Waszczykowski.

   

  Pytany przez dziennikarza, czy uważa za sprawiedliwe, aby tylko kilka krajów UE, w tym Włochy, Grecja i Niemcy, nosiło na sobie ciężar imigrantów, szef polskiej dyplomacji odpowiada, że Polska zawsze udzielała schronienia osobom zmuszonym do emigracji z powodu niebezpieczeństwa i wojen. – Nie jesteśmy jednak w stanie przyjmować znacznej ilości emigrantów zarobkowych. – tłumaczy – Priorytetem dla każdego kraju jest również zapewnienie bezpieczeństwa swoim obywatelom. Powinniśmy się zatem skupić na rozwiązaniach, które służyć będą ograniczeniu kryzysu migracyjnego, na wzmocnieniu kontroli granic zewnętrznych. Takie podejście nie oznacza podważenia zasady solidarności. Stały mechanizm podziału nie rozwiąże problemu migracyjnego, nie stanowi on odpowiedzi na prawdziwe przyczyny migracji. Mechanizm ten pogłębiłby tylko kryzys, przyciągając kolejną falę migrantów.

   

  Pytany z kolei o współpracę Lecha Wałęsy z SB, minister zwraca uwagę, że materiały dotyczące współpracy byłego prezydenta ze służbami mogą rzucić nowe światło na historię Polski. – Eksperci i historycy będą mogli przeanalizować dokumenty. Zwrócę jednak uwagę, że w okresie prezydentury Lecha Wałęsy byliśmy świadkami licznych zahamowań procesu transformacji ustrojowej i dekomunizacji. A także zadziwiających inicjatyw w polityce zagranicznej. Wielu analityków zastanawia się więc, czy te działania nie były motywowane uwikłaniem we współpracę z reżimem – stwierdza minister Waszczykowski.

   


   

  Źródło:

  La Repubblica, Uchodźcy, niech UE nie szantażuje Polski. Minister SZ Waszczykowski: ‘Nie mogą obciąć nam funduszy, należy zatrzymać inwazję’  http://www.repubblica.it/esteri/2016/03/02/news/waszczykowski_profughi_l_ue_non_ricatti_la_polonia_-134637549/

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: