close

 • Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć
 • WIADOMOŚCI

 • 20 kwietnia 2017

  – Chcemy rozwijać współpracę ze Stanami Zjednoczonymi: zarówno dwustronną, jak i w formacie regionalnym. W obliczu wzrastających zagrożeń znaczenie współpracy sojuszniczej w ramach NATO staje się tym istotniejsze – mówił minister Waszczykowski podczas czwartkowego spotkania z przedstawicielami czołowych waszyngtońskich think-tanków.

   

  Dzisiejsze rozmowy szefa polskiej dyplomacji z przedstawicielami American Enterprise Institute, German Marshall Fund, Atlantic Council, Cato Institute i RAND Corporation dotyczyły kwestii roli NATO, a także działań rosyjskich, w tym agresji na Ukrainę, jak również sytuacji w Syrii, a także zagrożeń ze strony Iranu i Korei Północnej. Minister odwiedził ponadto siedzibę Heritage Foundation, jednego z najbardziej wpływowych konserwatywnych think tanków na świecie. Rozmowy z kierownictwem Heritage Foundation dotyczyły głównie współpracy bilateralnej z USA oraz w ramach NATO.   
   

  W środę, pierwszego dnia wizyty, minister Waszczykowski spotkał się także z prezesem Rady Atlantic Council Jonem Huntsmanem oraz prezydentem Atlantic Council Fredem Kempe. Głównymi tematami rozmowy były polityka nowej administracji USA, Rosja, Unia Europejskia oraz polsko-amerykańskie relacje gospodarcze. Podczas spotkania omówiono także koncepcję Trójmorza, której promowaniem zainteresowanie wyrazili przedstawiciele Atlantic Council.  – Koncepcja Trójmorza opiera się na ekonomicznych założeniach. Chcemy niwelować różnice w rozwoju między Europą Środkowo-Wschodnią i Europą Zachodnią i wzmacniać połączenia Północ-Południe w naszym regionie. To ogromna szansa dla amerykańskich firm – mówił minister i podkreślił, że Polska liczy na zainteresowanie firm amerykańskich udziałem w projektach infrastrukturalnych w naszym regionie. 

   
  Tematami rozmów ministra Waszczykowskiego z przedstawicielami RAND Corporation były m.in. zagrożenia hybrydowe ze strony Rosji. – Pomimo tego, że Rosja jest jednym z potencjalnie najbogatszych krajów na świecie, to nie potrafi zapewnić wysokiego poziomu życia swoim obywatelom i angażuje się w agresywną politykę w wielu miejscach świata. W związku z tym wiążę ograniczone nadzieje z dalszym dialogiem politycznym bez zmiany polityki Rosji, m.in. na Ukrainie i w Syrii – zwrócił uwagę szef resortu dyplomacji. – Wraz ze stałym rozmieszczeniem sił NATO w Polsce, w tym wojsk amerykańskich, Polska przestała być członkiem drugiej kategorii w ramach Sojuszu – dodał.

   
  Rozpoczynając wizytę w Waszyngtonie szef MSZ spotkał się z sekretarzem stanu Rexem Tillersonem. Rozmowy szefów polskiej i amerykańskiej dyplomacji dotyczyły zarówno współpracy sojuszniczej w ramach NATO jak i  dwustronnej, w tym w obszarach bezpieczeństwa, gospodarki, energii i innowacji. 

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: