close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 11 lutego 2016

  Szef MSZ powiedział PAP, że wśród tematów jego przyszłotygodniowej wizyty w USA są przygotowania do szczytu NATO w Warszawie, sprawa katastrofy smoleńskiej, a także kwestia zniesienia wiz dla Polaków.

  „Jest to duża wizyta robocza, spotkanie z Johnem Kerrym i innymi politykami amerykańskimi w celu omówienia całej agendy stosunków polsko-amerykańskich, także przygotowania szczytu NATO w Warszawie.

  Wizyta służy również przygotowaniu wizyty pana prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych” – podkreślił szef MSZ.

   

  Kancelaria prezydenta informowała w styczniu, że podczas rozpoczynającego się pod koniec marca Szczytu Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie prezydent Duda m.in. wystąpi przed think tankami, przedstawiając amerykańskiej opinii publicznej polską perspektywę warszawskiego szczytu Sojuszu.

   

  Minister rozpocznie wizytę w Stanach Zjednoczonych w poniedziałek.

   

   

  Minister Waszczykowski powiedział PAP, że będzie też poruszany temat katastrofy smoleńskiej m.in. w trakcie rozmowy z sekretarzem stanu Johnem Kerrym. „Podniosłem sprawę w grudniu, kiedy spotkaliśmy się w czasie obrad NATO. Wrócę do tej sprawy” – zapowiedział.

   

  PAP pytała, jakiej pomocy Polska może oczekiwać od Stanów Zjednoczonej ws. katastrofy smoleńskiej. „Każdej, przede wszystkim informacji. Być może posiadają jakieś informacje wywiadowcze, być może ich satelity zarejestrowały tę katastrofę i być może coś z tego wynika” – powiedział szef MSZ.

   

  Na pytanie, czy w trakcie wizyty będzie poruszony problem zniesienia wiz dla Polaków szef polskiej dyplomacji powiedział: „Zapytam. Będę miał spotkania w Kongresie, tam będę pytał, bo to od Kongresu zależy, nie od administracji” – powiedział Waszczykowski.

   

  Źródło: PAP

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: