close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 5 grudnia 2017

  Głównymi tematami dzisiejszego posiedzenia ministrów spraw zagranicznych NATO były wyzwania stojące przed Sojuszem, w tym współpraca z Unią Europejską i obrona europejska oraz relacje z Rosją. Spotkanie stanowi element przygotowań do przyszłorocznego szczytu NATO.

   

  Podczas sesji Rady Północnoatlantyckiej z Wysoką Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych Federicą Mogherini minister Witold Waszczykowski podkreślił, że po przyjęciu na szczycie NATO w Warszawie deklaracji ws. współpracy NATO-UE dynamika wzajemnych relacji wzrasta, a liczba obszarów kooperacji powiększa się m.in. o wspólne wypracowywanie odpowiedzi na zagrożenia hybrydowe oraz walkę z terroryzmem. - Współpraca strukturalna Unii powinna stanowić wzmocnienie dla kooperacji NATO-UE – dodał szef MSZ. Zaznaczył przy tym, że bardzo istotna pozostaje ścisła koordynacja w celu zapewnienia komplementarności i zapobiegania ewentualnemu powielaniu podejmowanych działań.
   

  Podczas sesji poświęconej tematom strategicznym szef polskiej dyplomacji podkreślił, że NATO, tak jak dotychczas, powinno wykazywać jedność i spójność. Wyraził także przekonanie, że dotychczasowe działania Federacji Rosyjskiej nie stanowią odpowiedniej reakcji na przedstawioną przez sojuszników ofertę dialogu. - Rosja nadal stanowi część problemu, a nie rozwiązania – zaznaczył szef MSZ. Jednocześnie dodał, iż dialog z Rosją powinien być wypełniony treścią i dążyć do rozwiązania pilnych kwestii, w tym związanych z agresją na Ukrainę i koniecznością przestrzegania zasady transparencji w sferze działań wojskowych.

   

   
  Na marginesie posiedzenia NATO minister Waszczykowski spotkał się także z szefem niemieckiej dyplomacji Sigmarem Gabrielem. Ministrowie dyskutowali o relacjach bilateralnych m.in. w kontekście toczących się obecnie w Niemczech rozmów w sprawie utworzenia nowego rządu. Poruszono również temat współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego. Ponadto, szef MSZ wziął udział w spotkaniu trójstronnym Polska-Rumunia-Turcja, w trakcie którego ministrowie wszystkich trzech krajów wyrazili swoje poparcie dla polityki otwartych drzwi w NATO. – Uważamy,  że NATO powinno się dalej rozszerzać – podkreślił szef polskiej dyplomacji. W trakcie spotkania omówiono także wspólne inicjatywy dotyczące rozszerzenia Sojuszu, szczególnie jeśli chodzi o państwa bałkańskie.

   
  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: