close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 8 lutego 2016

  O współpracy polsko-węgierskiej, relacjach z Rosją i brytyjskim referendum mówił w rozmowie z telewizją M1 szef polskiej dyplomacji.

  Minister Witold Waszczykowski podkreślił bardzo dobry stan relacji dwustronnych. Podziękował przy tym Węgrom za wsparcie i wyraził nadzieję, że i w przyszłości Polska może się liczyć na poparcie ze strony Węgier. - Potrzebujemy przyjaciół, którzy rozumieją sytuację Polski – powiedział minister.

   

  Odnosząc się do współpracy z Rosją minister Waszczykowski zwrócił uwagę, że Polska jest jedynym krajem NATO, który graniczy zarówno z Rosją, jak i Ukrainą. Jak zaznaczył Polsce zależy, by Ukraina była krajem suwerennym, demokratycznym i w miarę możliwości powiązanym z Zachodem. Minister dodał przy tym, że Polska chce podtrzymywać dobre kontakty ze swoim sąsiadem, jakim jest Rosja.  

   

  W kwestii brytyjskiego referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej i propozycji Komisji Europejskiej dla Wielkiej Brytanii minister Waszczykowski powiedział, że jeszcze za wcześnie na końcowe stanowisko, a Polska studiuje propozycję UE. W ocenie ministra Waszczykowskiego ważną kwestią pozostają świadczenia dla pozostających w innych krajach unijnych dzieci obywateli UE pracujących w Wielkiej Brytanii.

   

   

  Pytany o kryzys migracyjny szef polskiego MSZ stwierdził, że należy ściśle określić, kto ma prawo do statusu uchodźcy, a kto jest imigrantem ekonomicznym. Tych ostatnich Polska nie przyjmie, gdyż 2 miliony Polaków aktywnie poszukuje pracy na Zachodzie. Status uchodźcy przysługuje osobom, które potrafią udowodnić, że w swoich krajach były prześladowane z przyczyn politycznych lub które uciekły z Syrii przed wojną. Minister Witold Waszczykowski zaznaczył, że przyjmowanie uchodźców w Polsce może być realizowane tylko na zasadzie dobrowolności. – Polska nie zaakceptuje żadnych przymusowych przesiedleń. Wiele milionów Polaków zostało zesłanych na Syberię i do innych części Europy – Polacy mają po prostu złe doświadczenia w tej kwestii - stwierdził minister.

   

  Minister Waszczykowski pytany o niedawną debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce, powiedział, że do tej debaty doszło w oparciu o nieprawdziwe opinie na temat Polski, jakie zachodni partnerzy otrzymali od partii, które po 8 latach rządów straciły władzę. Podstawą debaty o Polsce było więc nieporozumienie, które – minister ma nadzieję – zostało wyjaśnione. Zdaniem ministra Waszczykowskiego Parlament Europejski powinien się zająć nie Polską, lecz prawdziwymi problemami Europy takimi, jak migracja czy bezpieczeństwo w Syrii czy Libii. Odpowiadając na pytanie, czy Polska zastosuje się do rekomendacji Komisji Weneckiej, minister odpowiedział, że nie są one wiążące, ale na pewno zostaną wzięte pod uwagę.

   

  Wywiad ministra Witolda Waszczykowskiego dla kanału informacyjnemu M1 węgierskiej telewizji państwowej szeroko omówiła państwowa agencja prasowa MTI oraz miejscowe media.

   

  Źródło: M1

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: