close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 11 marca 2013

  Przekazanie okazałego zestawu polskiej ceramiki odbyło się przy okazji Rady do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej. Ministrowie Spraw Zagranicznych omawiali w Brukseli kwestie współpracy UE z Japonią, państwami Południowego Sąsiedztwa (Syria, Egipt, Tunezja, Libia) oraz z Rosją.

  Zgodnie z podjętymi decyzjami ta ostatnia problematyka stanie się także przedmiotem dyskusji szefów państw i rządów, podczas marcowej Rady Europejskiej. - Życzylibyśmy sobie, aby w związku z przystąpieniem Rosji do Światowej Organizacji Handlu ruszyły rozmowy o nowej, całościowej umowie o współpracy między UE a Rosją – powiedział Minister Radosław Sikorski. Polska dzieliła się przy tej okazji swoimi dobrymi doświadczeniami z zakresu ruchu bezwizowego z Obwodem Kaliningradzkim. Wskazują one, że liberalizacja reżimu wizowego przyczynia się do dobrej współpracy społeczeństw krajów UE i Rosji. -Polsko-rosyjska umowa o ruchu przygranicznym to jeden z nielicznych pozytywnych elementów w relacjach Unii z Rosją – ocenił polski Minister Spraw Zagranicznych.

   

  Obok relacji ze wschodnim partnerem dyskusja ministrów koncentrowała się na Syrii i perspektywach wypracowania planu transformacji politycznej dla tego kraju. W celu lepszego zapoznania się z sytuacją, Rada spotkała się ze Specjalnym wysłannikiem ONZ i Ligi Państw Arabskich Lakhdarem Brahimi. Ponadto ministrowie wysłuchali informacji Wysokiego Przedstawiciela ds. Stosunków Zewnętrznych UE, Catherine Ashton na temat rozmów z Iranem, które odbyły się w Ałmaty.

   

  Po zakończeniu obrad Minister Spraw Zagranicznych RP wręczył Lady Ashton ceramiczny imbryk i filiżanki z Bolesławca, które od tej pory będą służyły gościom szefowej unijnej dyplomacji przybywającym do jej saloniku. To element wyposażenia gabinetu Wysokiej Przedstawiciel w przedmioty pochodzące ze wszystkich krajów członkowskich UE. - Nie ma lepszego podarunku dla kogoś kto ceni herbatę – zgodnie przyznali Catherine Ashton i Radosław Sikorski.

   

  Fragment konferencji prasowej ministra Sikorskiego do obejrzenia pod adresem: http://tvnewsroom.consilium.europa.eu/event/foreign-affairs-council-march-2013/departure-and-doorstep-pl-sikorski-part-11

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: