close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 8 grudnia 2012

  Stan gospodarki światowej, przyszłość Unii Europejskiej, a także sytuacja na Bliskim Wschodzie są głównymi tematami tegorocznej konferencji World Policy Conference. W spotkaniu w Cannes na zaproszenie Thierry`ego de Montbriala, dyrektora Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (IFRI), 8 grudnia wziął udział Minister Radosław Sikorski.

  - Podstawowe pytanie o przyszłość Unii Europejskiej pozostaje bez zmian. Moim zdaniem, pożądany rezultat to unia polityczna składająca się z państw członkowskich, jednak bez złudzeń co do tworzenia jednego europejskiego superpaństwa - podkreślił Minister Radosław Sikorski w trakcie sobotniego panelu „Przyszłość Unii Europejskiej”. Podczas debaty goście rozmawiali o przewidywanych kierunkach rozwoju UE nie tylko w wymiarze politycznym, ale także ekonomicznym i monetarnym.

   

  Minister Sikorski zaproponował konkretne działania takie jak wspólna ochrona granicy zewnętrznej UE i wskazał na celowość podkreślania sukcesów UE, jak np walka z piratami u wybrzeży Somalii.

  W panelu wraz z Ministrem Sikorskim uczestniczyli: Antonio Vitorino, b. minister obrony Portugalii, Joaquin Almunia, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Hubert Védrine, b. minister spraw zagranicznych Francji oraz Karl Kaiser z Harvard Kennedy School. 

  World Policy Conference to doroczna konferencja międzynarodowa, która poświęcona jest m.in. promocji wartości demokratycznych i dobrego zarządzania (global economic governance). Pierwszą w październiku 2008 r. zorganizował Thierry de Montbrial, założyciel i dyrektor generalny IFRI. W tym roku w dniach 7-10 grudnia odbywa się jej piąta edycja.
   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: