close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 22 marca 2016

  Jesteśmy wstrząśnięci informacją o serii wybuchów, do jakich doszło w Belgii. Składamy kondolencje rodzinom i bliskim ofiar tragedii zamachów na międzynarodowym lotnisku Zaventem oraz w centrum miasta.

   Z informacji posiadanych aktualnie przez polskie służby konsularne wynika, iż wśród poszkodowanych w zamachach w Brukseli jest trzech polskich obywateli, którzy są hospitalizowani. Służby konsularne pozostają w kontakcie z rodzinami poszkodowanych.

   

   

   

   

   

   W związku z serią wybuchów Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało ostrzeżenie dla podróżnych. Informujemy, że  Informujemy, że Belgijskie Centrum Analiz Zagrożeń (OCAM) obniżyło 24 marca br. ocenę zagrożenia terrorystycznego dla całej Belgii z najwyższego czwartego poziomu do poziomu trzeciego. Poziom czwarty wprowadzono w dn. 22 marca br..     

   

  Lotnisko Bruksela-Zaventem pozostaje zamknięte co najmniej do piątku 25.03, część linii lotniczych przeniosła swoje odloty i przyloty na lotnisko w Charleroi (60 km od Brukseli), lotnisko Liege (120 km od Brukseli), lotnisko w Antwerpii (50 km od Brukseli) i lotnisko w Ostendzie (120 km od Brukseli). Komunikacja miejska Brukseli pracuje w niepełnym wymiarze. Tramwaje i autobusy jeżdżą prawie w normalnym wymiarze. Metro (tylko linie 1 i 5) jest czynne w godzinach 07.00 – 19.00 (wiele stacji metra jest wciąż wyłączone z użytku). Wprowadzono komunikację zastępczą. Dworce kolejowe w Brukseli otwarte, zwiększono środki bezpieczeństwa, m.in. kontrole osób wchodzących na dworce. Szkoły działają normalnie, przy zwiększonych środkach bezpieczeństwa. Władze apelują o bezwzględne stosowanie się do poleceń służb bezpieczeństwa. Na granicach Belgii wzmocniono kontrole graniczne.

   

  OCAM na bieżąco analizuje sytuację bezpieczeństwa w Belgii. W przypadku zmiany rekomendacji w zakresie bezpieczeństwa zostanie opublikowany nowy komunikat.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: