close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 28 stycznia 2016

  Poniżej prezentujemy odsyłacze do oficjalnych publikacji UE oraz USA, dotyczące nowych uwarunkowań prawnych współpracy z Iranem, po zniesieniu w dniu 16 stycznia 2016 r. większości sankcji ekonomicznych nałożonych na ten kraj. Ograniczenia te zostały zniesione w związku z potwierdzonym przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej wypełnieniem zobowiązań określonych w Porozumieniu w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

  1. Akty prawa Unii Europejskiej  dotyczące zniesienia  sankcji wobec Iranu, opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE:

   

   

   

   

   

  1. Nota informacyjna UE, w sprawie praktycznych aspektów współpracy z Iranem po zniesieniu sankcji:

   

   

  Polskie podmioty są prawnie zobowiązane do przestrzegania sankcji nałożonych przez ONZ i UE. Restrykcje przyjęte przez UE zawierają w sobie wszystkie sankcje wprowadzone przez ONZ. Przedsiębiorcy, którzy działają zarówno na rynku amerykańskim jak też irańskim lub korzystający w relacjach z partnerami irańskimi z pośrednictwa podmiotów amerykańskich, mogą być zobowiązani do stosowania się do sankcji nałożonych przez USA. W związku z tym zalecamy monitorowanie wytycznych publikowanych na stronach Departamentu Skarbu USA oraz Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC).

   

  1. Informacja Departamentu Skarbu USA nt. ograniczeń w handlu z Iranem:

   

   

  1. Wytyczne Departamentu Skarbu USA oraz zestaw najczęściej zadawanych pytań na temat nowych uwarunkowań prawnych współpracy z Iranem po zniesieniu sankcji:

   

   

  W przypadku dodatkowych pytań bądź wątpliwości, zalecamy bezpośredni kontakt z Departamentem Współpracy Ekonomicznej i Departamentem Afryki i Bliskiego Wschodu MSZ (w sprawach dotyczących gospodarczych i politycznych aspektów działalności na rynku irańskim) oraz Departamentem Prawno – Traktatowym MSZ (w sprawach dotyczących prawnych aspektów sankcji międzynarodowych).

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: