close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 19 maja 2017

  – Polska pozostaje promotorem rozwoju Unii Europejskiej i to spotkanie jest wyrazem naszego zaangażowania w proces rozszerzenia Wspólnoty o państwa bałkańskie – mówiła podczas pierwszej edycji Konferencji Belgradzkiej Anna Sochańska, zastępca dyrektora w Departamencie Polityki Europejskiej MSZ.

  18 maja w siedzibie MSZ w Warszawie odbyła się pierwsza edycja Konferencji Belgradzkiej – spotkania według formatu zapowiedzianego jesienią ubiegłego roku przez ministra Witolda Waszczykowskiego podczas wizyty w stolicy Serbii. – Pragniemy przekazać naszym serbskim partnerom wiedzę i doświadczenie uzyskane przez Polskę w procesie dostosowania i negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską. Rozmawiamy o wyzwaniach, o polskich sukcesach, a także o popełnionych błędach i sposobach pokonywania przeszkód – mówiła dyrektor Sochańska podczas rozmów z delegacją serbską pod przewodnictwem dyrektora politycznego w serbskim MSZ Zorana Vujicia.

   


   

  Dzisiejsze obrady, z udziałem przedstawicieli MSZ, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Straży Granicznej, koncentrowały się na zagadnieniach dotyczących doświadczeń praktycznych administracji krajowej we współpracy z UE, kwestiach bezpieczeństwa, reformach w zakresie polityki wewnętrznej oraz migracyjnej, a także negocjacjach akcesyjnych w obszarze rolnictwa. Uczestniczący w Konferencji ze strony serbskiej przedstawiciele MSZ i Kancelarii ds. Integracji Europejskiej przy premierze Republiki Serbii wzięli również udział w dyskusji nt. polskiej polityki wschodniej.
   

  Konferencja jest organizowana jako cykl spotkań mających na celu wsparcie serbskich reform poprzez przekazanie polskiej wiedzy eksperckiej. Idea nawiązuje bezpośrednio do dorobku Konferencji Utrechckiej. MSZ od kilku lat organizuje analogiczne spotkania w ramach Konferencji Skopijskiej i Konferencji Tbiliskiej. Kolejna edycja Konferencji odbędzie się w 2018 r. w Belgradzie.
   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: