close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 26 marca 2013

  Ponad 300 przedstawicieli rosyjskiej administracji, regionów – organizatorów Mundialu 2018, przedsiębiorców, jak i przedstawicieli ponad 70 polskich firm wzięło udział w zorganizowanym 26 marca w Moskwie Polsko-Rosyjskim Forum Gospodarczym „Polska-Rosja: od Mistrzostw Europy do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej”.

  Forum było kolejnym przedsięwzięciem, w ramach którego przedstawiciele polskiej administracji, miast-gospodarzy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej oraz przedsiębiorstw, dzielili się z rosyjskimi partnerami doświadczeniami i wiedzą, zdobytymi podczas przygotowania i organizacji EURO 2012. Dyskutowano przede wszystkim o możliwościach współpracy w ramach przygotowań do Mundialu 2018 w Rosji. W debacie poruszono także uwarunkowania i perspektywy rozwoju polsko-rosyjskich inicjatyw gospodarczych i wspólnych projektów biznesowych.

   

  Forum otworzyła podsekretarz stanu w MSZ Beata Stelmach oraz specjalny przedstawiciel prezydenta Federacji Rosyjskiej Michaił Szwydkoj. Wiceminister Stelmach, w swoim wystąpieniu inaugurującym, doceniła duże zainteresowanie rosyjskich partnerów zapoznaniem się z polskimi doświadczeniami z organizacji EURO 2012. Oceniła, że dobrze rokuje to dla dalszej współpracy gospodarczej między Polską, a Rosją. – Wierzę że wymiana doświadczeń przy organizacji imprez sportowych będzie impulsem dla podejmowania kolejnych wspólnych inicjatyw w innych obszarach gospodarki. Łączy nas przecież nie tylko sport! – powiedziała wiceszefowa polskiej dyplomacji.

   

  ***

   

  Celem projektu „Od Mistrzostw Europy do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej”, jest prezentacja doświadczeń z organizacji EURO 2012. Inicjatywa jest realizowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wspólnie z Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki. Partnerami projektu są miasta – gospodarze EURO 2012: Gdańsk, Poznań, Warszawa i Wrocław. W planach są misje gospodarcze z udziałem biznesu, administracji centralnej oraz władz miejskich do regionów i miast w Rosji, w których odbędą się mistrzostwa świata w piłce nożnej. „Od Mistrzostw Europy do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej” zostanie podsumowane podczas specjalnego seminarium, w ramach Europejskiego Forum Finansowego w Sopocie (czerwiec 2013).

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: