close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 6 grudnia 2017

  – Byliśmy i pozostaniemy za utrzymaniem otwartych drzwi [do Sojuszu], ponieważ każdy kraj demokratyczny będący na obszarze transatlantyckim ma możliwość aplikowania o członkostwo w NATO – powiedział minister Witold Waszczykowski po spotkaniu szefów dyplomacji państw Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

  Dzisiejsze rozmowy poświęcone były m.in. walce z terroryzmem, polityce otwartych drzwi oraz współpracy Sojuszu z Gruzją i kwestii bezpieczeństwa w rejonie Morza Czarnego.

   

  Podczas sesji Rady Północnoatlantyckiej dotyczącej promowania stabilności i walki z terroryzmem minister Waszczykowski podkreślił, że Polska opowiada się za działaniami NATO w duchu zasady 360 stopni. – Postęp w promowaniu stabilności w najbliższym sąsiedztwie Sojuszu, wschodnim i południowym, powinien być zintensyfikowany zarówno na płaszczyźnie praktycznej współpracy, jak i w ramach dialogu politycznego – zaznaczył szef polskiej dyplomacji. Zapewnił także o kontynuacji polskiego zaangażowania w Globalną Koalicję do walki z Daesh.

   

  W trakcie spotkania Komisji NATO-Gruzja minister Waszczykowski wyraził przekonanie, że Gruzja w 2008 r. i dzisiaj to dwa zupełnie różne państwa. – Determinacja Tbilisi do wdrażania reform demokratycznych stanowi doskonały przykład dla państw regionu – powiedział szef MSZ. Zauważył przy tym, że w przyszłym roku minie 10 lat od czasu wydania deklaracji NATO z Budapesztu ustanawiającej Komisję NATO-Gruzja, co stanowi dobrą okazję do podkreślenia roli partnerstwa NATO- Gruzja na szczycie Sojuszu w lipcu 2018 r.

   

  Szef polskiej dyplomacji podkreślił także wagę polityki otwartych drzwi NATO, która przyczynia się do wzmocnienia bezpieczeństwa w Europie. – Przyłączyłem się do apelu, aby stworzyć na szczycie brukselskim w przyszłym roku perspektywę członkostwa dla tych krajów, które spełniają kryteria – stwierdził minister Waszczykowski. Jednocześnie wyraził przekonanie, iż zbliżając i wreszcie zapraszając państwa do Sojuszu, NATO poszerza strefę pokoju i stabilności. – Polska wie to z własnego doświadczenia, gdyż sama była beneficjentem tej polityki – zauważył szef MSZ dodając, że nie można nie doceniać znaczenia polityki otwartych drzwi NATO.

   

  Przy okazji posiedzenia NATO minister Waszczykowski spotkał się także z asystentem sekretarza stanu USA ds. europejskich Wessem Mitchellem oraz ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Głównymi tematami rozmów były relacje dwustronne oraz kwestie bieżące, znajdujące się na agendzie NATO. Szef polskiej dyplomacji rozmawiał również z minister spraw zagranicznych Norwegii Ine Eriksen Søreide. Podczas spotkania omówiono m.in. kwestie współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego oraz przemysłów obronnych. 

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: