close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • MSZ W MEDIACH

 • Znaczenie stosunków Polski z Wielką Brytanią, aktualne wyzwania w polityce wschodniej oraz podsumowanie Szczytu Partnerstwa Wschodniego znalazły się wśród tematów rozmowy ministra Witolda Waszczykowskiego z redaktorem Agatonem Kozińskim.

   

  Nawiązując do swego wygłoszonego w 2016 r. exposé minister Waszczykowski podkreślił, że Polska – mimo brexitu, cały czas będzie blisko współpracować z Wielką Brytanią, choćby w kwestii bezpieczeństwa, kluczowej dla Polski. –  A brytyjska premier z kilkoma ministrami przyleci do nas 21 grudnia na konsultacje międzyrządowe – poinformował szef MSZ.

   

  Mówiąc o bieżących wyzwaniach w stosunkach z Ukrainą minister Waszczykowski podkreślił, że Polska do tej pory starała się działać konstruktywnie i wykazywała ogromną cierpliwość wobec Kijowa. – Ale przez dwa lata na nasze propozycje brakowało odpowiedzi albo reakcja była negatywna –  zauważył szef polskiej dyplomacji. Jak podkreślił, reakcja polskiej strony na działania wschodniego sąsiada jest i tak łagodna, w porównaniu do innych państw, a Polska celowo nie nagłaśniała spornych kwestii, biorąc pod uwagę trudną sytuację wewnętrzną na Ukrainie. ‎

   

  W ocenie ministra Waszczykowskiego w obustronnych stosunkach są także obszary pozytywnej współpracy  – Stosunki polityczne, wojskowe czy gospodarcze funkcjonują bez zakłóceń – ocenił szef MSZ.

   

  Mówiąc z kolei o rozbieżnościach między Polską i Rosją w ocenie faktów historycznych minister Waszczykowski stwierdził, że „Rosja od dawna próbuje na nowo napisać historię XX wieku i regularnie neguje podstawowe fakty”, podając tu przykład paktu Ribbentrop – Mołotow. - Niedawno ambasador Rosji w wywiadzie wyraził zdziwienie, że Polska podnosi kwestię tego paktu, który miał przynieść pokój w Europie - powiedział szef MSZ.

   

  Oceniając zakończony niedawno szczyt Partnerstwa Wschodniego minister Waszczykowski zauważył, że realizacja tej inicjatywy, szczególnie w odniesieniu do programu connectivity, byłaby doskonałym uzupełnieniem idei Trójmorza, która również zakłada rozwój infrastruktury transportowej i energetycznej.

   

  Pytany o stosunki Polski z Francją w ostatnim czasie minister Witold Waszczykowski ponownie przypomniał, że nie należy ich postrzegać w kontekście negatywnym. – Po prostu Polska po raz pierwszy od wielu lat zaczęła jasno definiować swoje interesy, a stanowcza próba realizacji własnych interesów zawsze wywołuje dyskusje, czasami szczere – podsumował szef MSZ.

   

   Źródło: Polska the Times

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: