close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • MSZ W MEDIACH

 • Potrzebujemy własnego stylu m.in. w architekturze i wzornictwie, który odzwierciedli najlepsze tradycje, kojarzyć się będzie z odwagą i wolnością, jak i z otwarciem na nowoczesność - stylu, który będzie wizytówką Polski w świecie - uważa szef MSZ Radosław Sikorski.

   

  Minister otworzył w środę przed południem na Stadionie Narodowym dwudniową konferencję pt. "W poszukiwaniu nowego Ładu. Architektura, sztuka, wzornictwo, inżynieria i zarządzanie nieruchomościami w budowaniu wizerunku polskiej polityki zagranicznej".

   

  Sikorski powiedział, że ukształtowanie otoczenia, wygląd budynków, czy wzornictwo przedmiotów codziennego użytku, mówi o tożsamości narodowej i kulturowej kraju, a architektura, jak każda sztuka, jest zwierciadłem, w którym odbija się epoka ją tworząca.

   

  Zdaniem szefa polskiej dyplomacji, architektura, urbanistyka, wzornictwo, a nawet organizacja pracy, wyrastają z dziejów kraju i jednocześnie rzutują na jego rozwój i pozycję międzynarodową.

   

  "Linię włoskiego samochodu kreślił projektant wychowany wśród najdoskonalszych dzieł sztuki architektury, a skandynawską prostotę i funkcjonalność widać w szwedzkich meblach, które jak wiemy sprzedają się na całym świecie. A Polska? Nie jesteśmy pustynią. Polski design i architektura mają dobre tradycje i niezłych twórców, ale wszyscy wiemy, że w naszej przestrzeni publicznej dominuje dzisiaj chaos i kicz" - mówił Sikorski.

   

  "Czy to ma być odzwierciedlenie naszej tożsamości? Czy to ma kształtować wizerunek Polski? To naprawdę ważne pytania dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych" - zaznaczył.

   

  Według Sikorskiego "potrzebujemy ładu, harmonicznego połączenia architektury, wzornictwa przemysłowego, a nawet organizacji pracy". "Potrzebujemy polskiego stylu, który odzwierciedliłby nasze najlepsze tradycje i jednocześnie promieniując w przyszłość" - przekonywał szef MSZ.

   

  Stylu, który - mówił Sikorski - kojarzyć się będzie z polską odwagą, ale i z solidną pracą Polaków, z dążeniem do wolności i indywidualizmem, szacunkiem dla tradycji, ale i z otwarciem na nowoczesność. "Stylu, który będzie naszą wizytówką na świecie" - podkreślił Sikorski.

   

  Poinformował, że MSZ utworzył specjalną nagrodę im. Jerzego Warchałowskiego dla młodych twórców zainteresowanych promowaniem polskiej sztuki i kształtowaniem wizerunku.

   

  Wyraził także nadzieję, że otwarta w środę konferencja zainspiruje do promocji polskiego wzornictwa i uporządkowania przestrzeni publicznej wzorem lat 20. i 30. ubiegłego wieku.

   

  agy/ mok/ mow/

   

  Źródło: PAP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: