close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • MSZ W MEDIACH

 • Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował w środę, że na prośbę szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton uda się wkrótce do Kijowa.

   

  "Na prośbę Wysokiej Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych udam się wkrótce z misją do Kijowa" - napisał Sikorski na Twitterze.

   

  Premier Donald Tusk opowiedział się w środę w Sejmie za wprowadzeniem sankcji wobec osób odpowiedzialnych za tragiczne wydarzenia w Kijowie. Sikorski nie był obecny na sali plenarnej podczas debaty na temat Ukrainy.

   

  Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski powiedział PAP w środę rano, że szef MSZ "konsultuje się z zagranicznymi partnerami" w związku z sytuacją na Ukrainie. "Minister Sikorski cały czas prowadzi konsultacje, jest w kontakcie z przywódcami europejskimi i światowymi. Pracuje nad budowaniem koalicji ws. Ukrainy. Formalnie minister jest na urlopie, natomiast to nie przeszkadza mu w pełnieniu obowiązków" - zaznaczył Wojciechowski.

   

  Po wystąpieniu w Sejmie premier został zapytany przez dziennikarzy co i z kim konsultuje szef MSZ. "Sikorski jest w stałym kontakcie z panią Ashton, ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Leonidem Kożarą. To są dla ministra właściwi partnerzy. Minister jest na urlopie, ale w każdej chwili spodziewam się jego powrotu" - powiedział Tusk.

   

  Ashton poinformowała w środę, że UE w czwartek przedyskutuje wprowadzenie sankcji przeciwko winnym eskalacji przemocy w Kijowie. "Rozważone zostaną wszelkie możliwe opcje, w tym wprowadzenie restrykcji przeciwko odpowiedzialnym za represje oraz łamanie praw człowieka" na Ukrainie - oświadczyła Ashton.

   

  W środę przed południem w Brukseli rozpoczęło się spotkanie ambasadorów państw Unii, którzy przed czwartkowym spotkaniem szefów MSZ przedyskutują propozycje sankcji.

   

  Od wtorku sytuacja w Kijowie eskaluje. W nocy z wtorku na środę demonstranci Majdanu usiłowali odgrodzić się od otaczającej ich milicji ścianą ognia z płonących barykad, jednak nad ranem milicja dokonała kolejnego ataku.

   

  Rozmowy opozycji z prezydentem Wiktorem Janukowyczem zakończyły się bez rezultatu. Janukowycz oskarżył opozycję o próbę przewrotu. Według stanu na godz. 5 rano czasu polskiego w starciach antyrządowych demonstrantów z siłami MSW w Kijowie śmierć poniosło 25 osób.

   

  O sytuacji na Ukrainie Tusk rozmawiał we wtorek wieczorem z Sikorskim oraz szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem.

   

  Również we wtorek wieczorem prezydent Bronisław Komorowski powiedział PAP, że próbował skontaktować się telefonicznie z Janukowyczem, ale nie udało się to. Prezydent dodał, że chciał "przede wszystkim przestrzec przed działaniami, które prowadziłyby do dalszej eskalacji konfliktu". "Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy i użycie siły" - podkreślił. (PAP)

   

  tgo/ agy/ eaw/ ura/

   

  Źródło: PAP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: