close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • MSZ W MEDIACH

 • To, co zaczęło się od wygody i formalności, w pewnym stopniu zmieniło moje poczucie tożsamości. Poczułem nowe połączenie z krajem moich przodków, Polską – pisze amerykański historyk Daniel Pipes o swoim staraniu o polskie obywatelstwo.

   

  Jak przyznaje historyk i komentator polityczny, którego rodzice urodzili się w Polsce, wszystko zaczęło się od prośby jego córek. Chciały przeprowadzić się do Europy i móc, mając w dłoni paszport obywatela Unii Europejskiej, swobodnie podróżować i pracować we wszystkich 28 krajach UE.

   

  Choć, jak przyznaje Pipes, proces przyznawania obywatelstwa nie jest łatwy i szybki, to historia jego rodziny pomogła w staraniach. Jego rodzice - Richard i Irene - urodzili się w Polsce i mieszkali tu kilkanaście lat. „Ojciec odegrał ważną rolę w Białym Domu za prezydentury Regana, gdy w Polsce trwał stan wojenny, a moja matka przez wiele lat była prezesem Amerykańskiego Stowarzyszenia Studiów Polsko-Żydowskich. Oboje otrzymali odznaczenia od polskiego rządu” – wspomina Pipes.

   

  Zaraz po otrzymaniu paszportu od Konsul Generalnej Ewy Junczyk-Ziomeckiej w Nowym Jorku we wrześniu 2013, Pieps traktował go jedynie jako dokument. Podkreśla jednak że jego ostatnia podróż do Europy, już jako polskiego obywatela, zmieniła to podejście. „Po raz pierwszy od czasu, kiedy opuściłem Stany Zjednoczone w wieku trzech lat w 1953 roku, miałem pełne prawa w innym miejscu. I to nie gdziekolwiek, ale na niedalekim kontynencie, którego populacja wynosi ponad 500 mln. Co więcej, poczułem nowe połączenie z krajem moich przodków, Polską” – pisze historyk. Zapewnia jednocześnie o swoich planach kolejnych podróży do Polski i nauki trudnego polskiego języka.

   

  Cały felieton dostępny (w języku angielskim): http://www.danielpipes.org/blog/2014/03/my-new-polish-identity

   

  Daniel Pipes – ur. w Bostonie 9 września 1949, amerykański historyk, pisarz i komentator polityczny, przewodniczący amerykańskiego think-thanku Middle East Forum. Jest synem historyka Richarda Pipesa, byłego dyrektora ds. Europy Wschodniej w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: