close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • MSZ W MEDIACH

 • Mobilność wojskowa w Europie jest niezwykle ważna dla Polski. Jesteśmy zainteresowani, aby w przypadku incydentów albo większych zagrożeń siły wsparcia albo większe siły, które pomogłyby nam się bronić, dotarły do Polski jak najszybciej – powiedział dziennikarzom szef MSZ Witold Waszczykowski.

   

  Minister był pytany przez dziennikarzy o kwestię zwiększenia mobilności wojskowej wojsk NATO w Europie, o czym we wtorek w Brukseli dyskutowali szefowie resortów spraw zagranicznych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

   

  „To bardzo ważne, bo wiemy, skąd mogą wychodzić zagrożenia, wyzwania. Dlatego Polska jest bardzo zainteresowana tym, aby w przypadku incydentów albo szerszych, większych zagrożeń siły wsparcia albo większe siły, które by nam pomogły bronić się, dotarły jak najszybciej” – powiedział.

   

  Jak dodał, by tak się stało, trzeba opracować logistykę, która przez lata była zaniedbana. „Przez lata armie europejskie raczej nie wierzyły w duży konflikt, były przystosowane do konfliktów o niskiej eskalacji, do patrolowania, operacji pokojowych. (…) Dziś to wszystko musimy nadrobić. Mówi się popularnie, że to ma być NATO-wskie, wojskowe Schengen” – zaznaczył.

   

  Dodał, że poprawy wymaga infrastruktura. "Trzeba tu i ówdzie poprawić mosty, drogi, aby ciężkie, wielkie czołgi amerykańskie, które będą szły nam ze wsparciem, miały możliwość szybko dotrzeć” – powiedział.

   

  Minister Waszczykowski zaznaczył, że niewykluczone, że na przyszłorocznym szczycie NATO w Brukseli trzeba będzie podejmować dalsze decyzje, "w świetle rosnącej rosyjskiej asertywności, (...) jeśli ta dyslokacja grup batalionowych i brygady amerykańskiej nie wystarczy, aby odstraszyć Rosję od kontynuowania dalszych incydentów wobec NATO”.

   

  Poinformował, że w Brukseli wziął udział w spotkaniu polsko-turecko-rumuńskim, na którym rozmawiano o wschodniej flance NATO. „Wszystkie trzy kraje są za tym, aby utrzymać politykę otwartych drzwi. Uważamy, że NATO powinno się dalej rozszerzać. Oczywiście Turcja i Rumunia są głównie zainteresowane kierunkiem bałkańskim. Uważają, że po Czarnogórze również następny kraj, np. Bośnia i Hercegowina czy Macedonia powinny być na przyspieszonej ścieżce NATO” – powiedział. Jak dodał, podczas spotkania wspomniał o krajach, na których zależy Polsce w tym kontekście – Gruzji i Ukrainie.

   

  Pytany był również o potencjalne utworzenie nowego NATO—wskiego dowództwa armijnego w Polsce. „Z politycznego punktu widzenia jest to sprawa jasna. Opowiadamy się za tym. Trzeba tylko przekonać wojskowych, bo tam trwa dyskusja, gdzie i jak takie dowództwo (…) wyposażyć i rozlokować” – zaznaczył.

   

  Dodał, że w Brukseli odbył też bilateralne spotkanie z wicekanclerzem i ministrem spraw zagranicznych Niemiec Sigmarem Gabrielem. „To było ciekawe spotkanie na temat relacji polsko-niemieckich. Czekamy na nowy rząd niemiecki, który najprawdopodobniej powstanie dopiero w przyszłym roku. To blokuje rozwinięcie naszej współpracy” – zaznaczył.

   

  Źródło: PAP

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: